Primitivo, Negroamaro, Apúlia, história a talianske Trulli

Apúlia (tal. Puglia) bol a stále je veľmi srdečný región, kde sa v minulosti krížili rôzne kultúry. Tie  zanechali trvalé stopy v jazyku aj jeho tradíciách.

Táto malebná časť Talianska, v ktorej sa pohľad stráca medzi bielymi šiškami a strieborno-sivými kamennými strechami. Pre Apúliu sú typické pôvabné biele domčeky „trulli„ , ktoré  sú pomaľované symbolmi a mali za úlohu v minulosti ochrániť jeho obyvateľstvom pred zlom. Ochrana pred zlom je podľa historikov najpravdepodobnejším vysvetlením symbolov, keďže táto oblasť odjakživa žije v symbióze s poľnohospodárskou kultúrou a jej prosperita závisí od úrody a priaznivého počasia. A tak Trullo - šiška predstavuje amulet , ktorý slúžil ako poďakovanie patrónom bohatej úrody.

Podľa štúdií je možné identifikovať viac ako päťdesiat rôznych symbolov a rozdeliť ich do rôznych skupín: primitívne, magické, pohanské, kresťanské a ornamentálne/groteskné. Všetky tieto symboly zachytávajú pestrý osud Apúlie, v ktorej sa stretávali Gréci, Byzantínci, bazilijskí mnísi. Napr. pohanské symboly označujú slnko a striedanie ročných období. Zobrazenie nožníc alebo podkov na kužeľoch naznačuje interpretáciu potreby ochrany pred zlom. Preto sú symboly na pôvabných trulli domčekoch dôkazom toho, ako s ich pomocou farmári z údolia Itrie každý deň bojovali proti zlým myšlienkam a nešťastiu.

Práve odtiaľto, z týchto koreňov a z tohto kultúrneho dedičstva pochádza nový rad značiek Tagaro. Línia Pinataro má síce nový, svieži štýl, zároveň však ikonickým spôsobom predstavuje kľúčový symbol historicko-kultúrnej apúlskej tradície, ktorým je trullo. Vybrané rady vín značky Tagaro majú na fľaši zobrazený niektorý zo starobylých symbolov, ktorý má svojmu držiteľovi priniesť šťastie.

Talianské červené víno ako Primitivo a Negroamaro je víno symbolizujúce históriu jeho regiónu - Apúlia.

 

 Víno pre každý symbol, príbeh pre každé víno, príbeh pre každú chuť.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie