Klenot z regiónu Abruzzo - vinárstvo Tenuta Ulisse

Tenuta Ulisse sa nachádza v malej dedinke Crecchio medzi Jadranským morom a skalnatými horami Maiella, ktorej dominuje majestátny vojvodský hrad z 11. storočia. Vinárstvo bolo založené v roku 2006 a stalo sa symbolom enologickej renesancie v regióne Abruzzo. Víno z Tenuta Ulisse je výsledkom vášne a skúseností bratov Antonia a Luigiho Ulisseových, ktorí chcú vyzdvihnúť potenciál a charakter vín tohto regiónu.

Vinárstvo stavilo na jedinečný terroir (identita danej lokality, um vinára) a zameralo sa na pestovanie pôvodných odrôd hrozna ako je Montepulciano D'Abruzzo, Trebbiano D'Abruzzo, Pecorino, Passerina a Cococciola.

 

Tenuta Ulisse je dnes jedným z najmodernejších vinárstiev v tomto regióne. Má technológie najnovšej generácie na výrobu vína a jeho plnenie do fliaš. Jednou so špecifikácií je ich chladiaci tunel. Hrozno sa hneď po zbere vkladá do špeciálnych nádob so suchým ľadom a následne sa zavádza do takzvaného „chladiaceho tunela“- exkluzívneho nástroja vinárstva.

Hrozno tu prechádza skutočným tepelným šokom s náhlym poklesom teploty, ktorý prejde z teploty okolia až na niekoľko stupňov pod nulu. Zmena teploty vedie k rozpadu molekúl zodpovedných za arómy hrozna, čo má za následok maximálnu extrakciu aromatických zlúčenín. Nasleduje odstopkovanie, krátka studená macerácia 12 hodín, lisovanie a fermentácia v oceľových tankoch pri kontrolovanej teplote 11 stupňov. Nakoniec víno dozrieva v oceľových nádržiach a následne vo fľaši.

 

Tu nájdeš nielen Pecorino

 

 

 Každý pohár vína Tenuta Ulisse je cesta a zážitok, ktorý ohromuje.

Späť do obchodu