Šumivé víno, či Prosecco? Jednoducho bublinky!

Patrí Prosecco k vašim obľúbeným nápojom? Večer s priateľmi, oslava alebo len tak? Príjemné bublinky sú skvelým spoločníkom a v lete výborne osviežia.

Čo je vlastne „Prosecco“? Je to kontrolované označenie pôvodu, ktoré sa vzťahuje výlučne na vína spĺňajúce podmienky a požiadavky stanovené v konzorciu Consorzio di tutela della denominazione di origine controllata Prosecco.

„Prosecco“ spumante a „Prosecco“ frizzante sa získava z odrody Glera samostatne alebo v kombinácii – maximálne do 15 % s odrodami Verdiso, Bianchetta Trevigiana, Perera, Glera Lunga, Chardonnay, Pinot Bianco, Pinot Grigio a Pinot Nero (vinifikované ako biele víno).

„Prosecco“ spumante rosé sa získava z odrody Glera (zastúpenej minimálne 85 % a maximálne 90 %)a odrody Pinot Nero - Rulandské modré (vinifikované ako červené víno s minimálnym obsahom 10 % a maximálne do 15 %). 

Hrozno určené na výrobu vína s označením pôvodu „Prosecco“ musí pochádzať z oblastí: Belluno, Gorizia, Padova, Pordenone, Treviso, Trieste, Udine, Benátky a Vicenza. Taktiež vinifikácia, plnenie do fliaš a balenie musí byť vykonávané vo vyššie uvedených provinciách.

 

Označenie „millesimato“ (ročník) pri šumivom víne „Prosecco“ je povinné uvádzať rok výroby na etikete, ak 85 % vína pochádza z referenčného ročníka.

 

 

 

Späť do obchodu