Šumivé víno, či Prosecco? Jednoducho bublinky!

Patrí Prosecco k vašim obľúbeným nápojom? Večer s priateľmi, oslava alebo len tak? Príjemné bublinky sú skvelým spoločníkom a v lete výborne osviežia.

Čo je vlastne „Prosecco“? Je to kontrolované označenie pôvodu, ktoré sa vzťahuje výlučne na vína spĺňajúce podmienky a požiadavky stanovené v konzorciu Consorzio di tutela della denominazione di origine controllata Prosecco.

„Prosecco“ spumante a „Prosecco“ frizzante sa získava z odrody Glera samostatne alebo v kombinácii – maximálne do 15 % s odrodami Verdiso, Bianchetta Trevigiana, Perera, Glera Lunga, Chardonnay, Pinot Bianco, Pinot Grigio a Pinot Nero (vinifikované ako biele víno).

„Prosecco“ spumante rosé sa získava z odrody Glera (zastúpenej minimálne 85 % a maximálne 90 %)a odrody Pinot Nero - Rulandské modré (vinifikované ako červené víno s minimálnym obsahom 10 % a maximálne do 15 %). 

Hrozno určené na výrobu vína s označením pôvodu „Prosecco“ musí pochádzať z oblastí: Belluno, Gorizia, Padova, Pordenone, Treviso, Trieste, Udine, Benátky a Vicenza. Taktiež vinifikácia, plnenie do fliaš a balenie musí byť vykonávané vo vyššie uvedených provinciách.

 

Označenie „millesimato“ (ročník) pri šumivom víne „Prosecco“ je povinné uvádzať rok výroby na etikete, ak 85 % vína pochádza z referenčného ročníka.

 

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie